Ozdobne listwy przypodłogowe: Efektowne wykończenie podłóg

Ozdobne listwy przypodłogowe – efektowne wykończenie podłóg

Podłogi to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza domu czy mieszkania. Wybór odpowiedniego materiału na podłogę jest jednym z ważniejszych preambuł dla estetyki i stylizacji wnętrza naszego mieszkania. Dodatkowe elementy takie jak ramki listwowe są w stanie podkreślić elegancję podłogi, zharmonizować je z całością pomieszczenia i nadać mu całościowy charakter. Dziś postaramy się przedstawić jak można ozdobić podłogi poprzez zastosowanie ozdobnych listew przypodłogowych.

WSTĘP

Istnieje dużo sposobów na ozdobienie podłóg w domu lub mieszkaniu. Jednym z najpopularniejszych tików są panele podłogowe lub częściej stosowane deski podłogowe. Również betonowe lub kamienne posadzki zyskują na popularności. Niezależnie od wybranej opcji, wiele osób poszukuje ozdób, które dopełnią stylizację podłogi. Ozdobne listwy ścienne są jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia podłóg.

RODZAJE LISTEW

Ozdobne listwy przypodłogowe mogą mieć różne kształty, szerokości i w końcu funkcje. Najczęściej spotykane są listwy wykonane z drewna, albo imitujące drewno, które podkreślają wygląd desek podłogowych lub parkietu, ale także coraz szerzej występujące materiały na bazie miękkich tworzyw sztucznych. Woj zachowują swoje właściwości przez wiele lat. W zależności od stylu wnętrza można wybierać spośród listew wykonanych z mniej lub bardziej drogich materiałów oraz różnej szerokości lub grubości.

STYLIZACJA PODŁOGI

Ozdobne listwy przypodłogowe mogą mieć wpływ na charakter wnętrza, dlatego warto dokładnie je przemyśleć. W stylu skandynawskim częściej stosuje się listwy w kolorze jasnym, która wprowadzi ciepło i naturalność. Styl nowoczesny natomiast preferuje listwy w mniej ekspresyjnych formach, jednolite kolory, albo po prostu brak listew. Natomiast duże i szerokie listwy są częściej stosowane do ozdoby w stylu klasycznym.

MONTAŻ

Ozdobne listwy przypodłogowe są montowane po ułożeniu podłogi. Sposób montażu będzie zależał od rodzaju listwy. Najczęstszy sposób to klejenie listwy do ścian za pomocą specjalnego kleju. W sklepach budowlanych można również znaleźć listwy zatrzaskowe, które nie wymagają użycia kleju. Są one łatwiejsze w montażu, ale mniej trwałe.

PODSUMOWANIE

Ozdobne listwy przypodłogowe mogą być przemyślanym dodatkiem do przestrzeni pomiędzy podłogą a ścianą. Można nimi podkreślić elegancję podłogi, zharmonizować wygląd podłogi z całą kompozycją pomieszczenia lub odmienić całkowicie styl wnętrza. Listwy te mają także dużą wartość praktyczną, ponieważ umożliwiają ukrycie krawędzi podłogi oraz przewodów elektrycznych. To dobrze przemyślany dodatek, który może nie tylko zwiększyć estetykę przestrzeni, ale także dodatkowo usprawnić funkcjonalność.