Najlepsze rośliny do ogrodu zimowego: Zielony raj w chłodniejszych miesiącach

ZIMA NIE MUSI OZNACZAĆ KONCA OGRODU – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE ROŚLINY DO OGRODU ZIMOWEGO?

Choć zima nie kojarzy się nam z kwitnącymi ogrodami, to warto przemyśleć kilka możliwości, aby zachować kolorowe i pełne życia miejsce przez cały rok. Wraz z końcem lata trzeba zacząć myśleć o naszej zimowej oazie. W artykule przedstawimy Wam kilka roślin, które idealnie nadadzą się do ogrodu zimowego, jak i poradnik jak je pielęgnować.

  1. WIELKIE DRZEWA – CZEMU NIE?

Wbrew pozorom, duże drzewa typu jodła, sosny i cyprysy wyglądają przepięknie nawet zimą. Szczególnie w okolicy upraw świątecznych, wprowadzają w klimat i nostalgiczny nastrój. Choć niektóre rodzaje drzew lubią ciepłe i wilgotne klimaty to jednak będą się dobrze rozwijać również w Polsce i dostarczą nam wielu korzyści, jak zerwanie z monotonią i wszechobecnymi iglakami.

  1. KRYSZTAŁOWO CZYSTE PIKOWANE ŻYWOPŁOTY

Jeśli zależy nam na stworzeniu prywatnej przestrzeni, warto porozważać o zakupie jodły, która po odpowiedniej pielęgnacji stanie się naszym pikowanym żywopłotem. W zależności od siebie, możemy zdecydować się na kilka odmian artykułu wyróżniając je kolorami igliwia (zielone, żółte, białe i srebrne). Żywopłoty te nie tylko będą nam chroniły przed wiatrem, ale staną się ozdobą ogrodu i atrakcyjnym punktem dla oczu.

  1. KWIATY I KRZEWY – NAJLEPSZE ROŚLINY DO OGRODU ZIMOWEGO

Trzeci świetny pomysł na rośliny do ogrodu zimowego to oczywiście kwiaty i krzewy. Niektóre z nich mogą przetrwać zimowe mrozy, a inne wymagają ochraniania przed zimnymi powiewami wiatru. Warto jednak o nie zadbać, ponieważ wiele zimujących kwiatów posiada nieograniczony wachlarz kolorystyczny i daje nam szansę na odmianę bycia w ogrodzie zimą. Wśród nich warto wymienić:

  • czerwoną porzeczkę,
  • kruszynę pospolitą,
  • różne odmiany irysów,
  • krokusy ilościowe,
  • bez czarny,
  • wrzos pospolity.
  1. ODBICIA OGRODU W LODOWEJ JESIENI

W kobinacji z opadami śniegu i ciemnymi wieczorami, nowe fragmenty ogrodu mogą zyskać zjawiskowy efekt. Warto zamontować w swoim krajobrazie oczko wodne, które stanie się nowym wyzwaniem dla pielęgnacji, ale również nowym elementem do oglądania w okresie zimowym. Zwykle oczka te wyposażone są w pompy, które dostarczają wodę do wnętrza i zapobiega zamarzaniu, co jest ważne dla egzystencji ryb oraz dla zmieszania wody ze sobą. Bez wątpienia, oczka są ciekawą propozycją dla osób, które pragną zdobić zimowy ogród.

  1. PIELĘGNACJA ROŚLIN – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Niektóre rośliny wymagają większej uwagi i troski w zimie. Zimowe warunki takie jak wiatr czy śnieg, mogą zniszczyć nasze ogródki, ale odpowiednie pielęgnacja w okresie jesienno-zimowym pozwala zachować roślinom świeżość i kolor. W uprawach wysokopiennych (zwłaszcza obejmując drzewa) warto przyciąć gałęzie z rogów, bocznych i na szczycie – to pozwoli nam na ograniczenie rozrostu drzew jaki miałby miejsce wiosną. Zimą takie drzewka wolniej rosną częściowo, więc gruntowe podłoże będzie mogło się uzupełnic. Koniecznie też warto jednocześnie usunąć martwe czubki – to pozwala na kolekcjonowanie innych gałęzi i przyciąć rosnące pod kątem 90 stopni.

Podsumowując, Ogród Zimowy to nie tylko potrzeba pomysłu i odrobinę pracy, ale także wiele korzyści dla oczu i duszy, a przecież niezwykle ważny jest kontakt z naturą i relaksowanie w doskonale zdrowym otoczeniu. Dobierzcie więc kilka naszych propozycji i oddajcie się pracy nad stworzeniem małego, zielonego raju.