Kuchnia w stylu skandynawskim to nie tylko funkcjonalne meble i minimalistyczne dekoracje, ale także jasne barwy, naturalne materiały i harmonijna kompozycja całego wnętrza. W artykule opiszę, jak krok po kroku zrealizować taką aranżację.
- Jasne kolory na ścianach i w meblach
Podstawą skandynawskiego stylu są jasne barwy, przede wszystkim biel, szarość i beż, które odbijają światło i nadają przestrzeni odpowiednią ilość naturalnego światła. W kuchni warto zastosować jasne kolory na ścianach i szafkach meblowych, np. białe fronty, drewniane blat oraz szare, betonowe płytki na podłodze.
- Naturalne materiały i akcenty roślinne
Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy ceramika, wprowadzą do kuchni skandynawskie klimaty. Drewniane elementy na meblach, panelach ściankowych czy deski do krojenia to zawsze dobry wybór. Dodatkowo, warto umieścić w kuchni akcenty roślinne – np. zielone doniczki ziołowe na oknie lub wiszące kwietniki na ścianie.
- Minimalistyczne dekoracje
Kuchnia w stylu skandynawskim to przestrzeń minimalistyczna i funkcjonalna, dlatego należy ograniczyć dekoracje do minimum. Dobrym pomysłem jest umieszczenie podwieszanej półki i na niej umieszczenie pięknej szklanej karafki lub misy w odcieniach pastelowych. Dodatkowym elementem dekoracyjnym może być na przykład tapeta z geometrycznym wzorem.
- Oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne w kuchni, szczególnie o poranku, gdy szykujemy śniadanie lub wieczorem, gdy gotujemy kolację. W stylu skandynawskim zaleca się głównie wykorzystanie naturalnego światła. Akcesoria takie jak delikatne zasłony lub firanki nie zasłaniają okien ale delikatnie je zabarwiają, w trakcie wieczornych godzin stanowią piękny i przytulny dodatek do stylu skandynawskiego. Dodatkowo można umieścić lampy wiszące lub nastrojowe girlandy ażurowe klosze z białego szkła.
- Przemyślana organizacja przestrzeni
Dobra organizacja przestrzeni w kuchni z pewnością wpłynie na łatwiejszą i przyjemniejszą pracę, a tym samym na zadowolenie z całej aranżacji. W skandynawskim stylu warto postawić na meble z dużą ilością szafek, otwieranych drzwiczkami lub szufladami. Dzięki temu wszystkie sztućce i talerze będą schowane i w zasięgu ręki. Jedną z najważniejszych części kuchni jest także kuchenna wyspa, która stanowi miejsce do przygotowania posiłków i jednocześnie zwiększa powierzchnię roboczą kuchni.
Podsumowanie:
Projektowanie kuchni w stylu skandynawskim to przede wszystkim wykorzystanie naturalnych i jasnych kolorów na ścianach i w meblach, umieszczenie akcentów roślinnych i naturalnych materiałów, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia oraz przemyślanej organizacji przestrzeni. Zastosowanie tych elementów sprawi, że kuchnia stanie się funkcjonalna i harmonijna – idealne miejsce do gotowania i spędzania czasu z rodziną.